טיסות לצ'אנג מאי דרך בנגקוק

טיסות לצ'אנג מיי דרך בנגקוק

צ'אנג מאי Chiang Maiכתב וצילם: יגאל צור

מתכננים טיסה לתאילנד? כדאי שתכירו - צ'אנג מאי, הורד של צפון תאילנד, בעיני רבים היא העיר המועדפת בתאילנד. למרות שצמחה במשך העשור האחרון לעיר של למעלה ממיליון נפש עדיין היא משמרת משהו מהניחוחות התאית שמוכרת לכל מי שהיגיע לכאן החל משנות ה - 70 . בשנים האחרונות אלפי תיירים מזמינים טיסות לצ'אנג מיי והשמות "משולש הזהב", "שבטי הרים", "טרקים" - הם שהפכו אותה לאבן שואבת לאלפי תרמילאים שבאו לשילוב המוצלח של גסט האוזים זולים, חיוך תאי ופירות נפלאים, הרים ובני שבטים, מאסאז'ים, זנות ובעיקר סתלבט אמיתי.
המיקום היפה של צ'אנג מיי בעמק גבוה למרגלות הר דוי סוטפ הנישא יוצר מזג אוויר קריר לעומת בנגקוק הלחה והמיוזעת הנמצאת 700 ק"מ מדרום. באותן שנים ראשונות היו כאן כמה גסט האוזים ספורים שהידוע ביותר היה "ג'י-טאם" (אני אוהב) בסיס לכל פריק בתאילנד. היום היא אבן שואבת לתיירות היודעת לשלב באופן מוצלח סיורי יום אל צפון תאילנד, הרפתקאות בנוף של סירות, רפטינג וטיולי פילים והרבה מאוד "שופינג" בכפרי האומנויות שצמחו סביב לה.

טיפים לנוסעים

מתי לנסוע?
ויזה
חיסונים
כסף
ביטחון
כללי התנהגות מה כן ומה לא
לינה
איך להגיע?
התמצאות
מה לראות?
סביבות צ'אנג מאי
שווקים
פסטיבל הפרחים
מתי לנסוע:
העונה הטובה ביותר להזמין טיסה לצ'אנג מיי (דרך בנקוק) היא בחודשים נובמבר – מרץ, הלחות סבירה. הטמפרטורה קבועה פחות או יותר. הקיץ חודשים אמצע יוני עד תחילת ספטמבר זוהי עונת המונסונים, ואז גשום, חם, לח. צריך הרבה מים והרבה מזגן.

ויזה:
עד חודש אין צורך. מעל חובה.

חיסונים:
לקראת טיסה לצ'אנג מיי רצוי וחובה לכל מטייל לקבל חיסון נגד צהבת למיניה וטטנוס. מעבר לכך תלוי בעונת השנה ואילו אזורים. לפנות ללשכות הבריאות המחוזיות. איידס שכיח!

לראש הדף

טיסות לצ'אנג מיי

כסף:
המטבע הוא באת ומשתמשים רק בו. לפריטה יש חלפני כספים בכל רחבי העיר. מאוד חשוב שטרות כשרים. כדאי לבדוק שערים ועמלה. כמובן מקובל כרטיסי אשראי.

ביטחון:
העיר בטוחה. כמובן אם לא מתפתים להצעות של נהגי מוניות ושאר מפתים.

כללי התנהגות מה כן ומה לא:
לא להעליב את המלך ובית המלוכה
יש לתת כבוד לנזירים ולמקדשים. לנשים אסור לגעת בנזיר.
ברכת השלום התאית היא סאוואדי, עם הרמת שתי ידיים מוצמדות כאשר קצות האצבעות נוגעות כמעט באף ומרכינים את הראש קמעא.
אין לגעת בראש. זה מעליב.
בתוך מקדש אל תלכו לפני תאים שנמצאים בתפילה, אלא תעברו מסביב להם.
לא להוציא פסלים של בודהא מהמדינה. הם נחשבים, ובצדק, רכוש הממלכה.
במקדש להיכנס בלבוש צנוע וחובה לחלוץ נעליים וסנדלים.

לראש הדף

טיסה לצ'אנג מיי

לינה:
יש מלונות מכל רמה ומכל סוג, הכול כרגיל עניין של תקציב. העדיפות היא למלונות הנמצאים במרכז העיר.

איך להגיע:
טיסה: טיסות אל על ישירות לבנגקוק וטיסות המשך לצ'אנג מאי.
שדה התעופה: נמצא כ – 3 ק"מ מחוץ לעיר.
תחבורה מהשדה: מוניות יעיל מאוד.
תחבורה בעיר: מוניות, טוק-טוק, סונגטאו (טנדר פיק אפ). ניתן לשכור אופנוע. הכי נעים וידידותי לסביבה הם אופניים.

לראש הדף

צ'אנג מיי

התמצאות:
קל מאוד. העיר העתיקה מרובעת ומוקפת חומה. האזור המזרחי שלה הוא מעוז התרמילאים, המסעדות הזולות וברים למיניהם.

מה לראות:
אין בצ'אנג מאי הרבה אתרים. רובם נמצאים סביבה. בתוך העיר עצמה יש כמה מקדשים מעניינים. וואט צ'יאנג מאן: הוא העתיק ביותר, סוף המאה ה – 13. יש בו שני צלמי בודהא ידועים. בודהא סילה ובודהא קריסטל.
וואט פרה סינג: נמצא במרכז. מאמצע המאה ה – 14. ישנם כמה מבנים ארכיטקטוניים מעניינים.כפרי האמנויות: רצף של בתי מלאכה לאמנויות שונות שהיפים והמעניינים ביניהם אם אלו המייצרים מטריות נייר במסורת הקלאסית של נייר מקליפת עץ ואלו העובדים ב"לאקר", לכת שרף סמיכה שגם היא מקורה בעץ.
מרכז לחקר שבטים: נמצא בתחומי האוניברסיטה של צ'אנג מאי. יש מוזיאן לנושא.

לראש הדף

טיול בצ'אנג מיי

סביבות צ'אנג מאי:
דוי סוטפ: המקדש החשוב ביותר. נמצא 16 ק"מ ממערב לצ'אנג מאי. כביש תלול עולה אל ראש ההר, וממגרש החנייה יש עלייה נאה במדרגות שלצידן דרקונים מתפתלים אל המקדש. מי שמתקשה יכול לעלות ברכבל. מקדש נעים עם הרבה מאוד פרטים ארכיטקטוניים יפים במרכזוביום טוב יש תצפית מצויינת על העיר וסביבותיה. אחת לשנה מתקיים פסטיבל גדול בו וכל צעירי צ'אנג מאי עולים אליו כל הלילה ברגל לאור לפידים. אירוע יפה ועליז.
מחנה הפילים: מחנה עבודה של פילים המשמשים גם לתצוגה ורכיבה. יש מופע מדי יום ואפשר גם לעשות סיור – טיול קצר על פיל.
חוות הסחלבים: חווה חקלאית שיש בה תצוגה נאה מאוד של סחלבים. יש בה חלק נוסף ומעניין של פרפרים. נמצאת לא רחוק ממחנה הפילים.
סיבוב פאי: סיבוב של יומיים שלושה הידוע בשם פאי, על שם העיירה המרכזית שבו. מגיעים עד למא-הונג-סון, שהיא עיירה יפה על גבול בורמה וחלק גדול מתושביה הם משבט שאן.
צ'אנג ראי: אם לקחתם טיסה לצ'אנג מיי וכבר הגעתם אל האזור – כדאי לבקר גם בצ'אי ראי, העיר הצפונית יותר. והיא משמשת בסיס ליציאה אל משולש הזהב – המשולש של גבולות תאילנד, מינראמאר (בורמה) ולאוס. בסיס לשייט בנהר המקונג ובנהר הקוק הקטן יותר. ובסיס יציאה אל טאטון, מקום מושב השבט "ארוכות הצוואר".
לראש הדף

טיול בתאילנד
שווקים:
שוק הלילה:
ממש במרכז. תופש כמה רחוב מרכזי אחד ושלוחותיו. דוקא הסימטאות הצדדיות שלו הן המעניינות. יש במרכזו גם שוק אוכל לילה מצויין. הדוכנים פרושים מסביב לכיכר מרובעת של שולחנות. אפשר לשבת היכן שרוצים בלי קשר לדוכן ממנו קניתם. לא אחת יש הופעות של להקות מקומיות.
לראש הדףפסטיבל הפרחים:
אירוע שנתי בחודש פברואר שמושך אלפי תיירים. סירות מעוצבות ומעוטרות פרחים שטות בנהר הקטן ובתעלות. הנערות הצעירות מתחרות על תואר מלכת פסטיבל הפרחים.

לראש הדף

למידע נוסף על טיסות דרך בנגקוק: